NAUJOS EKONOMIKOS INSTITUTAS
Svetainės struktūra
Laimingo gyvenimo indeksas

Didžiojoje Britanijoje veikiantis Naujosios ekonomikos fondas (NEF) 2006 m. paskelbė “Planetos laimingo gyvenimo indeksą” (angl.: Happy Planet Index).

Matavimai buvo atliekami naudojant šią formulę:

Planetos laimingo gyvenimo indeksas = Pasitenkinimas gyvenimu x prognozuojama gyvenimo trukmė/Aplinkos užterštumas

Kaip matote, tyrimo autoriai rėmėsi ne, kaip tokiais atvejais įprasta, atskirų valstybių duomenimis apie BVP vienam gyventojui dydį ar panašiais ekonominiais rodikliais. Dėmesio centre atsidūrė pačių žmonių subjektyvūs vertinimai, jų pasitenkinimas savo gyvenimu. Subjektyvieji vertinimai dar buvo papildyti 2 „objektyviais“ rodikliais: prognozuojama gyvenimo trukme ir aplinkos užterštumo lygiu.

Pagal pasirinktą metodiką buvo įvertintos 178 pasaulio šalys. Lietuva ir kitos Baltijos šalys, deja, atsidūrė sąrašo pabaigoje. Galime nebent pasiguosti, kad Lietuva tarp Baltijos valstybių tvirtai pirmauja, užimdama 149 vietą, kai tuo tarpu Latvija tenkinasi 160, o Estija – 173 vieta. Tiesa, savo gyvenimu nesidžiaugia ir turtingiausios pasaulio valstybės. JAV užima dar žemesnę vietą nei Lietuva – 150. Norvegija – tik 115 vietoje, Japonija – 95, Vokietija – 81 ir pan.

Pirmajame šalių dešimtuke atsidūrė Centrinės Amerikos šalys (eilės tvarka): Kolumbija, Kosta Rika, Dominika, Panama, Kuba, Hondūras, Gvatemala ir Salvadoras, - kurių gyventojai labiausiai patenkinti gyvenimu, ypač džiaugdamiesi, po politinių ir karinių konfliktų paskutiniuosius 15 metų įsivyravusia taikia situacija. Be to, čia gana ilga gyvenimo trukmė (vidutiniškai apie 70 metų) ir gera ekologinė būklė.

Aukščiausią vietą iš Europos valstybių sąraše užima Malta (40), o septintojo dešimtuko pradžioje matome Austriją (61), Islandiją (64), Šveicariją (65) ir Italiją (66).

Suprantama, galima diskutuoti dėl indekso reikšmių tikslumo ar net dėl pačios formulės komponentų. Tačiau bet kuriuo atveju indekso kūrėjai ir skaičiuotojai pasiekė svarbų tikslą – privertė mus dar kartą rimtai susimastyti, tiek keliant globalų klausimą: „Kas yra tikrasis planetos progresas?“, tiek ir susiejant jį su savo asmeniniais tikslais, kuriuose tiek daug dėmesio skiriame turtų vaikymuisi bei automatizuotos buities ir darbo vietos kūrimui.

Plačiau apie tyrimą galite sužinoti apsilankę svetainėje: http://www.happyplanetindex.org/

member of AIVAWEB
© 2003-2018, Aiva Sistema