E.Bukėno požeminių darbų įmonė
Svetainės struktūra

Pamatai

 

Pamatas - tai pastato ar statinio dalis, kuri perduoda jų apkrovas į pagrindą.

Pamatai skirstomi į:

1)      Sekliuosius (statomi iškastoje duobėje, kuri pastatčius pamatą, užpilama gruntu ir sutankinama).

2)      Polinius (pamatai pastato apkrovą pagrindui perduoda polių galais ir šonais, reikalingi ten, kur geras gruntas yra giliai).

3)      Giliuosius (pamatai naudojami, kai stiprus gruntas slūgso giliai).

Pagal pastato konstrukcija pamatai gali būti: juostiniai, atskirieji (pavieniai) ir ištisiniai po visu pamatu.

Po ištisinėmis sienomis pamatai daromi nepertarukiamos juostos pavidalo, todėl vadinami juostiniais. (būna  iš surenkamų betoninių blokų, monolitiniai juostiniai, iš pavienių stulpų, kai viršus sujungiamas pamatų sijomis (stulpiniai),

Atskirieji pamatai įrengiami karkasiniams pastatams tada, kai juos veikiančios apkrovos per kolonas perduodamos į pamatus kurie gali būti skirstomi į: monolitinius ar surenkamus gelžbetoninius, laiptuotus ir nelaiptuotus, plūkamų polių.

Ištisinai pamatai (ištisinė gelžb., plokštė po visu pastatu) daromi tada, kai pagrindo viršutinis sluoksnis yra per silpnas apkrovoms nuo kitokių pamatų atlaikyti.

Priimta išskirti dvi pamato būdingas plokštumas: viršutinę, ant kurios paremti laikantieji pastato elementai, ir apatinę, kuria slėgis perduodamas į pagrindo gruntą. Viršutinė plokštuma vadinama pamato viršumi, o apatinė - pamato padu.

Juostinių pamatų konstrukcijos

Sienų juostiniai pamatai daromi monolitiniai ir surenkamieji. Monolitiai gelžbetoniai naudojami retai. Juostinių pamatų konstrukcija susideda iš dviejų elementų:  betoninio ar gelžb., pado bloko (papėdės) ir betoninių pamatų blokų, kurie kartu būna ir rūsio siena.

Pamato padas, keičiant jo įgilinimo gylį, daromas laiptuotas. Pakopos aukščio ir jos ilgio santykis turi būti ne mažesnis kaip 1:2 rišliems gruntams ir ne mažesnis kaip 1:3 nerišliems gruntams.

Poliniai pamatai. Naudojami kai stiprūs gruntas yra giliai. Poliai - apskriti arba daugiakraščiai strypai, įgylinti į gruntą. Polinius pamatus sudaro poliai ir juos jungiančios monolitinės sijos  ar plokštės, vadinamos rostverku (antpoliu), į kurį paremta viršpamatinė konstrukciją. Būna mediniai, plieniniai, betoniniai ir gelžbetoniniai poliai. Kalami kas 1,0…1,5 m.

Pasirenkant pamatų tipą svarbią reikšmę turi sklypo geologinės sаlygos, pastato konstrukciniai ypatumai, statytojo bei statybininkų nuostatos.                

Gręžtinius pamatus įrengti gali būti tikslinga po kolonomis, t.p. po sienomis, kai santykinai nedideliame gylyje slūgso atsparūs moliniai gruntai.

Siekiant išvengti projekto brangimo paprastai užsakomas vienas pamatų skaičiavimo varijantas. Todėl jau užsakant projektą rekomenduojama išanksto

apsispręsti dėl pageidaujamo pamatų tipo.

 

Taip pat patariama susiformuoti nuomonę dėl aikštelės planiravimo, sklypo drenažo, pamatų apšiltinimo ir hidroizoliavimo.

 

 

 


Į. k. 134764924,
PVM mok. k. LT347649219
Raudondvario pl. 127, 47188 Kaunas;
Tel. 8 699 86789;
www.pamatai.lt;
el.p. info@pamatai.lt
member of AIVAWEB
© 2003-2018, Aiva Sistema